V tomto článku se dočtete o funkci, která umožňuje zohlednit odpověď respondenta v dalších otázkách. Na čem závisí nová funkce, k čemu se může hodit a jak ji využít?

Odpověď na otázku v obsahu následujících otázek, je funkce k personalizaci dotazníku. Bere v úvahu odpovědi respondenta v další části dotazníku. Respondent odpovídá na otázky, které se přizpůsobují jeho případu.

Podívejme se jak to vypadá v praxi.

Příklad

Představme si, že provádíme průzkum týkající se českých bank. Chceme zjistit, jak jsou vnímány klienty, jaké jsou jejich silné stránky a co by zasloužilo vylepšit. Za tímto účelem položíme respondentovi vstupní otázku:

otaz1

Musíme brát v potaz, že na českém trhu máme relativně velký počet bank, vyjmenování všech nemá smysl. Proč? Zbytečně by to kazilo přehlednost dotazníku a také by se mohlo stát, že by respondent svou banku nemusel najít, protože bychom ji mohli třeba vynechat. Proto je vhodné použít odpověď: Jiná, jaká?

V průběhu průzkumu se ukázalo, že náš respondent má účet u Fio banky, kterou jsme nezohlednili v našich odpovědích.

otaz2

V následujícím kroku se respondenta ptáme, jak si cení služeb své banky. Protože chceme získat detailní data a přejeme si, aby měl dotazník personalizovaný charakter, použijeme naší novou funkci. Do otázky umístíme makro [Q], které doplní odpověď udělenou respondentem.

otaz3

Číslo u Q označuje číslo otázky, z které bude odpověď použita.

Proč se vyplatí použít tuto funkci?

Použití odpovědi na otázku v obsahu dalších otázek nám je umožní lépe a přesněji zformulovat. Když se například dotazník týká trávení volného času, není snadné se neustále respondenta ptát na jeho fyzickou aktivitu, kterou vybral v dřívější otázce. Jednodušší je umístit makro Q, které se bude později měnit na např. „běh”.

Nová funkce způsobí, že respondent může získá pocit, že se mu dotazník přizpůsobuje. Objevování se dříve udělených odpovědí v dalších částech dotazníků má za následek to, že respondenta více zaujme a bude dotazník vyplňovat s větší chutí.

Využití této funkce šetří čas. Nemusíme již přemýšlet nad formulací otázky, aby respondent věděl, že navazujeme na jeho předchozí odpověď. Stačí vložit makro Q a vše bude jasné.

V našem průvodci najdete návod na využití popsané funkce krok za krokem a také několik faktů, na které je dobré pamatovat při jejím použití. V případě jakýchkoliv otázek nás kontaktujte.