U doplňkových funkcí v editaci otázek s více možnostmi výběru, Netquest.cz přidal dvě nové funkce.

První z nich se týká pořadí zobrazování odpovědí. Pokud vybereme „Náhodné pořadí zobrazených odpovědí”, každý respondent uvidí odpovědi v náhodném pořadí. Výběr této možnosti nám otevře dodatečnou funkci, která nám umožní vyloučit z náhodného zobrazení jednu, nebo vícero odpovědí.

1Můžeme využít tuto funkci, abychom psychologicky naše respondenty „rozlouskli”. Pokud dáme kladnou odpověď na začátek, např. když se výzkum týká averze k nějakému stanovisku, můžeme tím respondenta odradit. Studie prokázaly, že lidé raději vybírají odpovědi umístěné na začátku seznamu, takže pokud respondent nevybere první odpověď, znamená to, že ji vědomě odmítnul.

Pokud zvolíte druhou funkci, označením „Poslední jedna (nebo vícero)” odpovědí v otázce, zablokuje se výběr jiné odpovědi než té vybrané.

Editování dotazníku 2013-06-13 20-35-54Hlavní zásadou je blokování posledních odpovědí, které mohou být spontánně jednoduchým útěkem od zamyšlení a vytvoření úsilí spojeného s rozhodnutím. Jedná se převážně o: „nevím”, „těžko říci”, „nemám zdání”, „odmítám odpovědět”, nebo „ostatní, jaké?…”.

Doufáme, že nové funkce ještě více zaujmou naše uživatele, a že budou užitečné pro vytváření dotazníků.