Tentokrát Vám představujeme vylepšenou a rozšířenou funkci pro vkládání dynamických odpovědí. Využijte odpovědi respondentů z předchozích otázek!

Co udělat, aby respondent cítil, že dotazník je „šitý na míru”? Aby se odpovědi, které vybral v předchozí otázce, objevili v následující? Aby výsledky dotazníku byly více vypovídající? Využijte vylepšenou funkci dodávání dynamických odpovědí!

Dodání dynamických odpovědí v otázkách s více možnostmi výběru

Funkce umožňuje hlavně zobrazování odpovědí, které vybral v předchozí otázce. Podívejme se na příklad, který popisuje fungování funkce.

Dynamické1

Respondent u otázky vybral 3 odpovědi. V následujících otázkách jsou odpověďmi značky, které vybral v předchozí otázce. Samozřejmě v nastavení této funkce můžeme také vybrat, aby se zobrazily ty odpovědi, které respondent nevybral. Díky tomu se respondenti seskupí na vybraných odpovědích a dotazník se stane více dynamický a příjemnější k vyplnění.

Vložení dynamické odpovědi do maticové otázky

Od nedávna můžete použít dynamické odpovědi také v případě maticových otázek. Podívejme se na příklad níže.

Dynamické2

V otázce zjišťujeme jak si respondenti cení chuti vybraných značek čokolád. V následující otázce můžeme načíst odpovědi z libovolné škáli, např. „velmi dobrá” a v odpovědích se respondentovi zobrazí pouze ty značky, jejichž chuť ocenil jako velmi dobrou.

Výhody vkládání dynamických odpovědí

Jak jsme již vzpomínali, využití dynamických odpovědí nám umožňuje získat přesnější výsledky. Respondent vybírá jedině z těch možností, které jsou skutečně důležité.

A co víc, taková „vychytávka” zvyšuje tempo dotazníku, jelikož respondent nemusí analyzovat všechny odpovědi – může se soustředit pouze na vybrané informace. Další výhodou této funkce je psychologický faktor. Ukazujeme respondentovi, že je pro nás velmi důležitý, vážíme si jeho cenného času a dotazník se sám přizpůsobuje jeho odpovědím. Zařídí to, že respondent bude více ochoten vyplnit odpovědi a paradoxně mu bude věnovat více času, protože bude více zapojen.

Příklady použití

Mimo analyzovaného případu existuje ještě mnoho možností pro použití této funkce. Po úvodní otázce nemusíme vyloženě využívat otázky s jednou, nebo více možnostmi výběru. Vyplatí se vybrat rankingovou otázku. V jedné otázce prosíme respondenta o vybrání konkrétních odpovědí a v následující se na něj obracíme s tím, aby uspořádal odpovědi od nejdůležitější po nejméně důležitou. Můžeme rovněž využít maticovou otázku, ve které poprosíme např. o hodnocení vhodnosti vybraných výrobků. V jiném případě se může ukázat vhodné použít otázku s přidělováním bodů.

O tom jak využít novou funkci si můžete přečíst v našem průvodci. V případě jakýchkoliv dotazů nám napište.