Čím dál tím hůře získáváte nové respondenty? V článku Vám představíme několik tipů, jak takového respondenta získat, aby se zúčastnil průzkumu.

V dnešní době je čím dál tím těžší získat nové respondenty pro účast v průzkumu. Důvodem je několik faktorů, jako málo času, odmítnutí zúčastnit se, slabá motivace k účasti, nebo znudění v průběhu vyplňování.

Níže Vám představujeme několik tipů, jak vytvořit pozvánku, která by respondenta nalákala k účasti.

1. Pop-up* a pop-under** jsou nejúčinnější formy pozvánek zaměřených na respondenty.pic12. Pozvánka k účasti v průzkumu by se měla odlišovat od standardní reklamy, vzhledem k umístění na stránce, animaci, rozvržení, nebo převahy obrázků nad textem.

3. Umístěním tlačítka „NE” v pozvánce paradoxně zvětšuje počet vyplněných dotazníků.pic24. Obrázky mají pozitivní vliv na vyplňování dotazníků (většina respondentů vybírá obrázek na pravé straně, jako zajímavější). Stojí za to použít grafiku, která do jisté míry odkazuje na obsah průzkumu.pic3

5. Účinnější než obecná prosba k účasti v průzkumu je prosba o pomoc k získání informací.

6. Obsah pozvánky a dotazníku by měl být co možná nejkratší.

7. V pozvánce by měl být uveden přibližný čas, který respondent bude potřebovat na vyplnění.

V případě terénních průzkumů, které můžete snadno provádět pomocí naší aplikace na iPad (více informací zde), použijte prosím naše tipy:

1. Snažte se být milý a udržujte s respondentem oční kontakt.

2. Snažte se získat důvěru potencionálních respondentů zdvořilostí a vhodným oblečením.

3. Informujte respondenta o tématu průzkumu a předpokládaném čase vyplnění.

4. Ke každému respondentovi přistupujte individuálně a snažte se najít společný jazyk.

5. Před začátkem provádění průzkumu se dobře seznamte s tématem průzkumu, abyste v případě problémů mohli respondentovy vysvětlit třeba význam některých složitých slov, např. technické termíny, apod..

Rady, které jsme zde představili, se opírají výsledky průzkumu IBR.

*Dotazník pop-up – dotazník umístěný na internetových stránkách, určený k samostatnému vyplnění. Uživatelům se může okno zobrazovat automaticky (po vstupu na internetovou stránku), nebo náhodně, na stránkách vybraných robotem. Dotazník pop-up je obvykle zobrazen jako malý banner. Po kliknutí na banner uživatel získá přístup k dotazníku, který může samostatně vyplnit.

**Dotazník pop-under – dotazník je umístěn na internetových stránkách a je určen k samostatnému vyplnění respondentem. Dotazník pop-under je umístěn pod spodkem internetové stránky . Vidět je teprve po zavření prohlížené stránky a pak je teprve možného vyplnit.