Život v 21. století nám poskytuje mnoho příležitostí a výhod, které naši předkové neměli. V současné době, abyste mohli provést profesionální marketingový průzkum, nemusíte ani vycházet z domu – stačí mít účet na Netquest.cz :-). Získání respondentů nyní neznamená veliký problém. Stačí nám účet na populární sociální síti, kde je moře respondentů ochotných se zapojit do průzkumu. V tomto článku Vám ukážeme jak šikovně využít sociální sítě a jiné výhody 21. století.

Facebook

Facebook je rozhodně nejpopulárnější sociální služba na světě. Má více jak 1 miliardu aktivních uživatelů, kteří každodenně generují 3,5 mld. „lajků” a vytvořili již 42 mld. stránek. Každý den je na Facebook dodáno 300 mio fotografií. Počet přátel, nebo aktivit na stránce je 526 mio.

Facebook 1

Nejjednodušším způsobem na získání respondentů pomocí FB je umístění odkazu dotazníku na naší „zeď”. Čím více lidí okomentuje, nebo „lajkne” náš status, tím se dostane do širšího povědomí ostatních uživatelů. Ale mějte na paměti, abyste to nepřeháněli s frekvencí publikování odkazu, jelikož by se to mohlo dát považovat za obyčejný SPAM.

Facebook 2
Facebook 3
Facebook 4
Facebook 5

Dalším způsobem pro získání respondentů, je vytvoření události.Vysvětlete v ní cíl průzkumu a jakým způsobem chcete výsledky využít. Nezapomeňte nastavit událost jako veřejnou, tak aby se mohl zúčastnit každý.Můžete také vytvořit stránku, která bude určena jen a pouze Vašemu průzkumu. Bude to vypadat lépe než „obyčejná” událost. Na víc můžete sledovat aktivitu svých uživatelů a popularitu stránky. Po vybrání ikony „Vytvořit stránku”, vyberte kategorii, do které bude Vaše stránka patřit.Poslední nabídkou jak upozornit na Váš průzkum na Facebooku je použití funkce reklamy. Stačí, když vyberete ikonu „Vytvořit reklamu” a napíšete co chcete inzerovat – jestli to má být samotný odkaz, dříve vytvořená stránka, nebo událost. Reklamy na Facebooku Vám dovolí dostat se k určené skupině uživatelů, kterou si Vy sami vyberete (pohlaví, věk, zájmy, zaměstnání, apod.).

Twitter

Twitter 6

Twitter je další populární sociální síť dovolující mikroblogování, dovoluje umístění krátkých (max. 140 znaků) zpráv. V políčku „Tweets” umístěte odkaz na Váš dotazník a vyzvěte svoje známe, odběratele k jeho vyplnění. Stiskněte „Tweet” a čekejte na vyplněné dotazníky.

Google+

Google 7

Google+ je nejmladší sociální síť s velikým potenciálem, když se od června 2011 zaregistrovalo více jak 400 mio uživatelů. Vytvořen byl velikou korporací Google, která tím chce konkurovat Facebooku. Když do políčka „Co je nového…” umístíte zprávu, stačí pak stisknout „Sdílet” a Vaši známý se dozví o Vašem průzkumu.

LinkedIn

LinkedIn 8

Je to nejmenší sociální síť, zajímající se hlavně obchodními kontakty. Má kolem 200 mio uživatelů a podle rankingu Alexa je dvanáctou nejpopulárnější stránkou na internetu. LinkedIn pomáhá získávat profesionální kontakty, propagaci produktů, nebo mluvit o pracovních tématech. Umístěním odkazu Vašeho průzkumu se určitě setkáte s profesionální odpovědí.

Tématické internetové fórum

Jestliže potřebujete skupinu respondentů, vybranou vzhledem k nějakému konkrétnímu faktoru, je dobré využít internetové fórum, které se váže ke konkrétnímu tématu. Na příklad budete provádět průzkum o automobilech, umístěte odkaz na dotazník na nějaké populární internetové fórum o automobilech. Získáte tak převážně profesionální odpovědi od znalců tohoto tématu.

Mimo propagování svojí ankety na výše zmíněných internetových stránkách, můžete vždy poslat emailovou pozvánku s odkazem na vyplnění dotazníku své skupině známých, nebo to poslat nám. Stačí, když nám sdělíte adresy Vašich respondentů, kterým má být doručen dotazník a my jim pošleme profesionální pozvánku k účasti v průzkumu.

Máte již respondenty?

Vytvořit dotazník