Určitě jste se někdy přemýšleli, co udělat, aby byl dotazník atraktivnější a respondenti ho chtěli rádi vyplnit. Aby vybírání odpovědí neunavovalo a počet nevyplněních dotazníků se blížil nule.

Existuje spousta způsobů. Jedny jsou lepší, druhé horší, ale určitě je dobré je vyzkoušet a experimentovat. V tomto příspěvku bych Vám rád pověděl o jednom velmi jednoduchém způsobu, který výrazně vylepšuje dojem respondenta z vyplňování dotazníku. Není to nic víc než rozdělení dotazníku na podstránky. Lidé mnohem snáze plní úkoly, které jsou krátké. Tím jsou pak více motivování k realizaci dalších podobných úkolů.

Dlouhý dotazník

Určitě někdo teď poví „No dobře, ale pokud je můj dotazník dlouhý” – nevadí. Pokud je Váš dotazník dlouhý, rozdělte jej na menší kusy. Jako třeba knihy jsou rozděleny do kapitol, články v novinách do sloupků. Velké úkoly je nutné vždy rozdělit na menší díly, protože je nemožné zrealizovat jeden velký úkol na jeden zátah. Mnohem lépe se realizují malé díly.

Vraťme se k našemu dotazníku. Jestliže Váš dotazník obsahuje mnoho otázek, rozdělte ho na stránky. Stačí, když kliknete na zelené tlačítko pod dotazníkem:
1 a hotovo! Můžete vytvářet otázky na dalších stránkách.

„A když je dotazník již připravený?”

Není problém, přidejte potřebný počet stránek a následně pomocí tlačítka „třídění otázek” přesuňte otázky na další stránku. Třídění otázek funguje zároveň mezi stránkami, takže můžete použít tento mechanismus nejen pro třídění otázek v rámci jedné stránky, ale i k třídění otázek mezi stránkami.

Abyste zapnuli třídění otázek, klikněte na tlačítko:

2Počet otázek na stránce

Aby měl respondent pocit rychlého vyplňování dotazníku, tak by se na jedné stránce měly nacházet dvě až tři otázky. Ve vyjímečných situacích můžete přidat více otázek, ale ty musí být mezi sebou tématicky silně provázané. Jestliže používáte maticové otázky, situace je poněkud jiná. V takovém případě je lepší umístit na stránku jen jednu otázku. Proč? Protože maticové otázky jsou vlastně zhuštěné otázky s jednou, nebo více možnostmi výběru. Vizuálně vypadají jinak, ale popravdě z pohledu výzkumu a technického pohledu, to není nic jiného než několik podobných otázek uložených v matici.

Ukazatel průběhu vyplnění dotazníku

Rozdělení dotazníku na stránky přináší ještě jednu výhodu. Ve svém dotazníku můžete zapnout zobrazování ukazatele průběhu vyplnění dotazníku, díky kterému Vaši respondenti budou vidět kolik otázek již zodpověděli a kolik jim ještě zbývá. Abyste mohli zapnout ukazatel průběhu vyplnění dotazníku, musíte zaškrtnout funkci:

3Ve Vašem dotazníku se objeví takovýto ukazatel:

4Můj dotazník je mimořádně dlouhý

Opravdu dlouhé dotazníky se také dají rozdělit na menší části. Ještě nikdy jsme se nesetkali s úkolem, který by se nedal rozdělit na menší části. Tak samo Váš dotazník.

V úvodu napište z jakých tématických bloků se Váš dotazník skládá. Napište kolik otázek, nebo stránek zabírá každý blok. Pojmenujte bloky a následně na začátek každého z nich přidejte stránku, na které se bude nacházet pouze jeden popisný blok, který respondentovi řekne, že zakončil vyplňování jednoho bloku a přechází k následujícímu. Jednoduché že?