Komu nejlépe naslouchat – spotřebiteli, který používá naše produkty a uživatele služeb nebo zájemce o práci v naší společnosti? Které názory mohou být užitečnější? A tady přichází nejotravnější odpověď: to záleží. Za prvé od místa, kde se v současné době naše společnost nachází a jaké si klade cíle. Získat informace, které jsou klíčové pro rozvoj společnosti nebo její zlepšení můžeme skrze Candidate Experience, ale také Customer Experience. Proto namísto označení „vs.” bychom měli raději dát „a” – a tak zkoumat i kandidáta i spotřebitele, kteří se jednou ukážou jako… stejná osoba.

Absolutní základ, tj. Customer Experience

O tom, proč nejen stojí za to, ale je NUTNÉ provádět průzkum zákaznických zkušeností jsme se zmínili již mnohokrát. Vzpomeňme si – průzkumy Customer Experience umožňují praktické využití znalostí o uživatelích našich produktů nebo služeb. Jaké znalosti? Týkající se finanční situace klienta, jeho nákupních návyků, četnosti využívání služby, povědomí o značce a mnoho dalších. V průzkumu zákaznických zkušeností se můžete ptát na cokoliv chcete – v závislosti na tom, o které informace stojíte nejvíc. Není tedy divu, že to je nyní základem moderního řízení společnosti a jejího rozvoje. O nejpopulárnějších trendech v průzkumech Customer Experience jsme již psali na našem blogu.

Nový zdroj nazoru – Candidate Experience

Největší korporace si již delší dobu uvědomují, že na výběr kandidátů by se měli připravit nejen žadatelé samotní, ale také náborová společnost. Nejlépe s využitím výsledků, které poskytují ankety Candidate Experience. Jako nejlepší nástroj pro zkoumání kvality procesu náboru se jeví NPS. Síla technologie spočívá v použití jedné, jednoduché, ale klíčové otázky: Doporučil/a byste společnost známému?

Vzhledem k tomu, že podle průzkumů až 73% uchazečů není vůbec žádáno o názor týkající se náboru, se jedná o oblast, kde se můžete snadno vymanit z konkurence a poskytnout Vaší společnosti lepší uznání.

Kandidát = zákazník?

Na první pohled zcela odlišné osoby – na jedné straně zkoušíme osobu, která se vztahuje k naší společnosti, a na druhou stranu, která kupuje náš produkt nebo službu. Popřemýšlejme o tom… Koneckonců, kandidát může být rovný zákazníkovi. A zákazník = kandidát. A co víc – špatné zacházení s kandidátem znamená ztraceného zákazníka.

Je tedy třeba si uvědomit základní souvislost – při budování pozitivní zkušenosti kandidáta můžeme vybudovat pozitivní zkušenost zákazníka. Jak zabít dva ptáky jedním kamenem? Zde je několik praktických rad pro Vaše personální oddělení:

  • udržujte pravidelný kontakt s kandidáty, informujte je na konci každé etapy, i když se nedostali do další,
  • naučte se odmítat a odmítat kandidáty s kulturou – připravte šablony e-mailů, uspořádejte školení náborářů v této oblasti,
  • snažte se poskytnout co nejvíce pozitivních informací o společnosti – ujistěte se, že propagační materiály jsou užitečné (složka, pendrive),
  • ujistěte se, že máte správný kontakt – specifikujte pozici, odkazujte se na náborový proces,
  • proces nepřetahujte – vše řešte co nejrychleji, zejména nezdržujte v případě záporných odpovědí
  • požádejte o zpětnou vazbu – kandidát, který je ve stresu, může zapomenout, že vyplnění ankety slíbil. Připomeň mu to.

Je jasné, že způsob, kterým se bude během náborového procesu s kandidátem zacházet, má přímý dopad na jeho názor na firmu. A vůbec nejde o to, zda byl přijat, nebo zda je do funkce zvolen někdo jiný. Jde o to, aby cítil, že bylo vše spravedlivé, a to vyžaduje konkrétní kroky ze strany Vaší firmy – např. ty popsané výše.

Víte, že Candidate Experience ovlivňuje (a to velmi!) budování image značky? Nábor zaměstnanců by proto měl být považován za příležitost, jak udělat dobrý dojem – stejně jako všechny ostatní (efektivní reklama, efektivní služby zákazníkům atd.). 87% žadatelů považuje nábor za příležitost poznat lépe zaměstnavatele. Proto stojí za to klást zvláštní důraz na poskytování informací o společnosti – investovat do prezentací, propagačních materiálů atd.

Pamatujte

Mezi Candidate Experience a Customer Experience můžete často vložit rovnítko. Zkušenost zákazník je zpravidla pojmem širším – jednou z jeho složek může být dojem, který společnost měla na kandidáta během procesu náboru. Jednejte na dvou frontách – zkoumáním zkušenosti zákazníka i kandidáta (a na základě tohoto také realizací požadovaných změn) zvýšíte šanci na úspěch. Proto jsme pro Vás na Netquest platformě připravili připravené šablony anket zaměřené na dvě skupiny, které se rychle přizpůsobí obchodnímu profilu a požadavkům Vaší společnosti.

V případě pochybností – ptejte se! Rádi Vám poradíme, abyste vytvořili nejlepší průzkum a získali co nejvíce potřebných informací.

Vzorový průzkum Candidate Experience

Zdroje: linkedin.com, clicktools.com